KN³kmµkar nigRkumkargar

ipu.logo.gif (1582 bytes)

rYm TaMgGs;manbYnKNkmµkarsMxan; b¤eBjGgÁEdlCaKNkmµkarsikSaRsavRCav (Study Committees) CYybMerIdl; karBiPakSa énsßabn½GnŝrshBn½§sPaenH .

smasPaB énKNkmµkarsikSaenHKWmancMruH BIRKb;RbCaCatiEdlCasmaCik nigmkBIRKb;muxCMnajTaMgGs; rbs;eK .

KNkmµkarTI I : elIvis½yneya)aysnŝisuxGnŝrCati nigkarkat;bnßysBaVvuF

KNkmµkarTI II : elIvis½ysPa/ yutŝiFm’ nigsiT§imnusS

KNkmµkarTI III : elIvis½yesdĉkicİ nigsgÁmkicİ

KNkmµkarTI IV: elIvis½yGb;rM/ viTüasaRsŝ vb,Fm’ nigbridĉan

Ga Ntiŝ nigsmasPaBénKNkmµkaepSg²eTotEdlrab;bBaİÚlpgEdrTaMgRkumkargar nwgRkumRbtibtiŝkmµ TaMgLayrbs;GnŝrshBn§½sPa KWcat;taMgedayfñak;dwknaM Ĵkugs‘ulĤ edayxĝÜneKpŜal; nigkñúgGaNtŝirbs;eK nimYy² .

bullete1.gif (1216 bytes) Committee on the Human Rights of Parliamentarians
bullete1.gif (1216 bytes) Committee for Sustainable Development
bullete1.gif (1216 bytes) Committee on Middle East Questions
bullete1.gif (1216 bytes) Group of Facilitators for Cyprus
bullete1.gif (1216 bytes) Ad Hoc Committee to Promote Respect for International Humanitarian Law
bullete1.gif (1216 bytes) CSCM Co-ordinating Committee
bullete1.gif (1216 bytes) Co-ordinating Committee of the Meeting of Women MPs
bullete1.gif (1216 bytes) Gender Partnership Group
bullete1.gif (1216 bytes) Management Board of the Staff Pension Fund

 


STUDY COMMITTEE I: POLITICAL QUESTIONS, INTERNATIONAL SECURITY ANDISARMAMENT

Expiry of term
President: Mr. A.H. Hanadzlah (Malaysia) 2004
Vice-Presidents: Mr. J. Lefevre (Belgium) 2001
Mrs. M. Clarke-Kwesie (Ghana) 2001

STUDY COMMITTEE II: PARLIAMENTARY, JURIDICAL AND HUMAN RIGHTS QUESTIONS

President: Mrs. B. Mugo (Kenya) 2004
Vice-Presidents: Mr. J. McKiernan (Australia) 2002
Mr. R. Vazquez (Argentina) 2004

STUDY COMMITTEE III: ECONOMIC AND SOCIAL QUESTIONS

President: Mr. M. Gudfinnsson (Iceland) 2004
Vice-Presidents: Mr. Seung-Soo Han (Republic of Korea) 2004
Vacancy

STUDY COMMITTEE IV: EDUCATION, SCIENCE, CULTURE AND ENVIRONMENT

President: Mr. J.A. Coloma Correa (Chile) 2004
Vice-Presidents: Mrs. B. Gadient (Switzerland) 2004
Vacancy

 


COMMITTEE ON HUMAN RIGHTS OF PARLIAMENTARIANS  

The members of the Committee on human rights of parliamentarians, who serve five-year terms, are elected in a personal capacity in such a way as to ensure that all the world's different civilizations and political systems are represented. This body's membership is currently as follows:

TITULAR MEMBERS

Expiry of term
President: Mr. J.P. Letelier (Chile) September 2003
Vice-President: Mr. M. Samarasinghe (Sri Lanka) April 2004
Members: Mr. F. Autain (France) April 2001
Mr. H. Etong (Cameroon) April 2001
Mrs. M.G. Daniele Galdi (Italy) May 2005

SUBSTITUTE MEMBERS
(names in order corresponding to that of titular members)
Mr. P. Avendaño (Colombia) September 2003
Vacancy
Mrs. A. Clwyd (United Kingdom) April 2004
Vacancy
Mrs. Nedvedová (Czech Republic) May 2005

 


COMMITTEE FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT

The membership of this body, which deals with issues of sustainable development, is currently as follows:

TITULAR MEMBERS

Expiry of term
President: Mr. P. Günter (Switzerland) September 2002
Members: Mr. K. Isaev (Kyrgyzstan) May 2004
Mr. J. Wagner (Brazil) October 2004
Vacancy
Mr. E. Nahum (Benin) October 2004
Mr. R.S. Roco (Philippines) September 2002
Mrs. J. Seitlova (Czech Republic) September 2001

SUBSTITUTE MEMBERS
(names in order corresponding to that of titular members)
Vacancy
Mrs. O. Musurmanova (Uzbekistan) April 2003
Mr. C. Quiroga (Bolivia) April 2003
Mr. G.B. Bukenya (Uganda) October 2003
Vacancy
Mr. F. Ferry Tinggogoy (Indonesia) September 2002
Mr. A. Colman (United Kingdom) April 2003

 


COMMITTEE ON MIDDLE EAST QUESTIONS

This Committee is composed of the following six members:

TITULAR MEMBERS

Expiry of term
President: Mr. Y. Tavernier (France) September 2002
Members: Mr. A. Philippou (Cyprus) April 2002
Mrs. O.A. Starrfelt (Norway) April 2002
Mrs. P. Chagsuchinda (Thailand) October 2004
Mr. R. Ahouandjinou (Benin) October 2004
Vacancy

SUBSTITUTE MEMBERS
(names in order corresponding to that of titular members)
Mr. P. Osusky (Slovakia) October 2004
Mrs. J. Crosio (Australia) May 2004
Mrs. A. Koester-Lossack (Germany) May 2004
Mrs. B. Ray (India) October 2004
Mr. J. Mensah (Ghana) May 2004
Mr. O. Bah (Guinea) May 2004

 


GROUP OF FACILITATORS FOR CYPRUS

This Group was appointed by the Inter-Parliamentary Council in September 1998 as a replacement for the former Committee to Monitor the Situation in Cyprus whose mandate came to an end. The Group of Facilitators is composed of the following three members:

 

Mr. H. Gjellerod (Denmark)
Mr. D. Kidd (New Zealand)
Vacancy

 


COMMITTEE TO PROMOTE RESPECT FOR INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW

The members of the ad hoc Committee to Promote Respect for International Law, which was created by the Inter-Parliamentary Council in 1994, are ex officio the officers of the IInd Study Committee:

 

Expiry of term
President: Mrs. B. Mugo (Kenya) 2004
Members: Mr. J. McKiernan (Australia) 2002
Mr. R. Vazquez (Argentina) 2004

 


CSCM CO-ORDINATING COMMITTEE

The Committee dealing with questions of security and co-operation in the Mediterranean is composed of members of the Parliaments of Algeria, Egypt, France, Italy, Malta, Morocco, Slovenia, Spain, Syrian Arab Republic, Tunisia and a representative of the Mediterranean Women Parliamentarians' Task Force (ex-officio).


CO-ORDINATING COMMITTEE OF WOMEN PARLIAMENTARIANS 

This Committee, established by the meeting of women parliamentarians , is composed of both ex officio and elected members. Its composition is currently as follows:

 

Expiry of term
O F F I C E R S
President:
Mrs. V. Furubjelke (Sweden) May 2002
1st Vice-
President:
Mrs. Z. Ríos-Montt (Guatemala) May 2002
2nd Vice-
President:
Mrs. G. Mahlangu (South Africa) May 2002

M E M B E R S
Members of the Executive Committee
(ex officio):
Mrs. S. Finestone (Canada) September 2003
Mrs. Z. Ríos-Montt (Guatemala) October 2004
Mrs. T. Yariguina (Russian Federation) September 2001
Chairpersons of the Meeting of Women Parliamentarians (ex-officio):
Mrs. I. Indira Murti (Indonesia) October 2002
Mrs. L. Sharaf (Jordan) May 2002
Mrs. R. Süssmuth (Germany) October 2001
Regional representatives (elected):
T I T U L A R S U B S T I T U T E
African countries:
Mrs. G. Mahlangu (South Africa) Mrs. F.D. Aya (Nigeria) May 2002
Mrs. M.M. Ouedraogo (Burkina Faso) Mrs. J. Nsabimana (Burundi) May 2002
Arab countries:
Mrs. N. Djaafar (Algeria) Mrs. F. Zaghrat (Libyan Arab Jamahiriya) May 2002
Mrs. B. Allaw (Iraq) Mrs. W. Khaddam (Syrain Arab Republic) May 2002
Asia-Pacific countries:
Mrs. J. Crosio (Australia) Mrs. Y.K. Paduka Tan (Malaysia) May 2002
Mrs. M. Alva (India) Vacancy May 2002
Euroasia:
Mrs. H. Hakobyan (Armenia) Mrs. N. Kayupova (Kazakhstan) May 2002
Mrs. O. Artemenko (Belarus) Mrs. F. Ziatdinova (Russian Federation) May 2002
Latin American countries:
Mrs. Z. Ríos-Montt (Guatemala) Mrs. L. Pavón (Mexico) May 2002
Mrs. M. Xavier (Uruguay) Mrs. E. Brockmann (Bolivia) May 2002
Twelve Plus Group:
Mrs. B. Imiolczyk (Poland) Mrs. O. Starrfelt (Norway) May 2002
Mrs. V. Furubjelke (Sweden) Mrs. Z. Busic (Croatia) May 2002

 


GENDER PARTNERSHIP GROUP

This Group is composed of the following four members appointed by the Executive Committee:

Mrs. S. Finestone (Canada)
Mrs. T. Yariguina (Russian Federation)
Mr. R.S. Roco (Philippines)
Mr. M.P. Tjitendero (Namibia)

 


MANAGEMENT BOARD OF THE STAFF PENSION FUND

The Management Board is currently composed as follows:

 

President: Mr. P. Sarasin
Members: Mr. G. Versnick (Belgium), Representative of the Executive Committee
Mr. A.B. Johnsson, Secretary General of the Union
Mrs. C. Deiana, Representative of the Union's Staff Association